Tractores Renault
Tractores Renault
Renault Trucks, filial del grup Volvo des de 2001, fabrica les seves tractores a la planta de Bourg-en-Bresse (França). La gamma actual s'estructura entorn de la sèrie T, llançada el 2013 com a successora de la llegendària gamma Premium i Magnum.
Preus de mercat de tractores Renault de segona mà a Espanya
Quant es demana avui a Espanya per un cap tractor Renault de segona mà, per versió i any, calculat sobre 118 anuncis reals dels últims 6 mesos. Actualitzat el 2 de novembre del 2026. Per exemple, un Renault T 480 CV del 2019 s'anuncia a Espanya per una mediana de 35.400 € (la meitat dels anuncis, entre 31.900 € i 39.000 €), davant de 29.000 € de mediana al conjunt d'Europa.
| Versió | Any | Preu a Espanya | Rang habitual | Km habituals | Mediana Europa |
|---|---|---|---|---|---|
| Renault T 480 CV | 2021 | 57.000 € | 49.800 € – 58.900 € | 487.000 | 42.000 € |
| Renault T 480 CV | 2020 | 39.800 € | 36.300 € – 41.800 € | 455.000 | 35.900 € |
| Renault T 480 CV | 2019 | 35.400 € | 31.900 € – 39.000 € | 585.000 | 29.000 € |
| Renault T High 520 CV | 2022 | 65.700 € | 62.800 € – 69.200 € | 514.000 | 62.800 € |
| Renault T High 520 CV | 2021 | 56.800 € | 52.800 € – 61.200 € | 583.000 | 49.800 € |
| Renault T 520 CV | 2021 | 55.000 € | 47.000 € – 57.000 € | 525.000 | 48.800 € |
| Renault T High 480 CV | 2022 | 67.000 € | 65.100 € – 68.000 € | 499.000 | 63.500 € |
Gamma T: models i motorització
- Renault T 460: Motor DTI 11 de 10,8 litres, 460 CV i 2.200 Nm. Ideal per a transport nacional i internacional amb semiremolcs de fins a 40 tones. Consum mitjà de 28-30 L/100 km.
- Renault T 480: Motor DTI 13 de 12,8 litres, 480 CV i 2.400 Nm. Major parell motor que el DTI 11, recomanat per a rutes amb desnivell i càrregues pesades. És el model més venut de la gamma.
- Renault T 520: DTI 13 en versió de màxima potència, 520 CV i 2.550 Nm. Per a transport pesat i combinacions de vehicles. El motor DTI 13 assoleix intervals de manteniment de fins a 150.000 km.
- Renault T High: Cabina elevada (interior de 2.070 mm d'alçada) amb terra pla. Màxim confort per a conductors que viuen a la cabina durant setmanes. Disponible amb totes les motoritzacions T.
Transmissió Optidriver
La caixa automatitzada Optidriver de 12 velocitats (fabricada per Volvo) és una de les més suaus i eficients del mercat. El sistema Optivision utilitza GPS i cartografia per preseleccionar marxes segons el perfil de la ruta. La versió Optidriver AT2612F inclou funció de punt mort automàtic (Eco-roll) per reduir consum en autopista.
Renault T vs. T High: diferències clau
La T estàndard té cabina de dia amb sostre baix (interior 1.980 mm). La T High eleva el sostre a 2.070 mm i ofereix terra completament pla, llit més ample (800 mm) i major emmagatzematge. Ambdues versions comparteixen xassís i mecànica, la diferència és exclusivament la cabina.
Per què comprar un Renault T d'ocasió i a qui encaixa
El Renault T és l'entrada més rendible al transport internacional Euro 6: comparteix motor (DTI 13 = D13 Volvo), caixa (Optidriver = I-Shift) i eix posterior amb el Volvo FH, però es deprecia un 10-15% més ràpid, cosa que el converteix en la tractora d'ocasió amb millor relació €/CV del mercat. Encaixa a l'autònom que arrenca, a la flota que prioritza cost per km sobre marca i al transport nacional o de mitja distància. Per saber quant es demana avui per una T 480 segons l'any i els quilòmetres, consulta la taula de preus de mercat d'aquesta mateixa pestanya, calculada amb anuncis reals. A Coatrucks prioritzem la T 480 per ser el motor més equilibrat i el de major demanda en la revenda.
Manteniment i punts a inspeccionar en un Renault T usat
El DTI 13 és fiable, però convé revisar punts concrets: canonada i bomba d'AdBlue del sistema SCR (Renault arrossega fuites en ús extrem), estat de l'embragatge concèntric de l'Optidriver (l'actuador és l'avaria típica a partir de 800.000 km), folgances al cardan i suports de cabina T High (vibren si estan gastats). Demana l'historial de serveis Renault (intervals de 150.000 km) i verifica que l'AdBlue no s'hagi «trucat» amb emulador, pràctica que invalida la ITV. La xarxa Renault Trucks a Espanya és densa i les peces són intercanviables amb Volvo, cosa que abarateix el manteniment. Coatrucks neteja el DPF i verifica el SCR abans de cada lliurament.
Preguntes freqüents
Quin motor Renault triar: T 460, T 480 o T 520?
El T 480 (DTI 13, 480 CV, 2.400 Nm) és el punt dolç: parell suficient per a 40 t en rutes amb desnivell i el de major demanda en revenda. El T 460 (DTI 11, 10.8 L) estalvia pes i consum en distribució nacional sense orografia. El T 520 només compensa per a megacamió 60 t o portacotxes. Per a ús mixt internacional, Coatrucks recomana el T 480 per equilibri consum/prestacions.És fiable el Renault T de segona mà? Punts febles coneguts?
Sí, el T comparteix mecànica amb el Volvo FH (DTI 13 = D13, Optidriver = I-Shift), dels grups més fiables del mercat. Punts a vigilar: canonada/bomba d'AdBlue del SCR (fuites en ús extrem), actuador de l'embragatge Optidriver a partir de 800.000 km i suports de cabina T High. Amb historial de serveis al dia, un T supera folgadament 1,5 milions de km. Coatrucks verifica SCR i embragatge abans de vendre.Com funciona la caixa automatitzada Optidriver de Renault?
L'Optidriver és la I-Shift de Volvo rebatejada: 12 velocitats automatitzades amb embragatge concèntric. El sistema Optivision usa GPS i cartografia per preseleccionar marxes segons el perfil de la ruta, i la funció Eco-roll posa punt mort en descensos suaus per estalviar combustible. Suau i eficient; revisa l'actuador de l'embragatge en unitats amb més de 800.000 km.Quina diferència hi ha entre la cabina Renault T i T High?
La T estàndard té sostre a 1.980 mm interior; la T High l'eleva a 2.070 mm amb terra completament pla, llit de 800 mm i major emmagatzematge. Mecànica i xassís són idèntics: la T High només afegeix habitabilitat per a conductors que pernocten a cabina setmanes. Per a llarga distància internacional, la T High es revèn millor; per a nacional amb tornada a casa, la T estàndard basta.Quant consumeix de veritat un Renault T 480?
Un T 480 Euro 6 en llarg recorregut europeu a 40 t ronda 28-30 L/100 km en ruta mixta, similar al Volvo FH en compartir motor i caixa. Amb Optivision i conducció eficient baixa a 27 L/100 en autopista plana; en muntanya o amb megacamió puja a 32-34 L/100. L'AdBlue afegeix un 6% sobre el gasoil. És dels consums més competitius del segment Euro 6.Té bona xarxa de servei Renault Trucks a Espanya?
Sí. Renault Trucks té xarxa densa a Espanya i, en pertànyer al grup Volvo, moltes peces (motor DTI = D13, caixa Optidriver = I-Shift, eixos) són intercanviables amb Volvo, cosa que abarateix recanvis i agilitza reparacions. Això redueix el cost de manteniment davant marques amb xarxa menys extensa i reforça el valor de revenda del T al mercat espanyol.Convé importar un Renault T de França o comprar-lo a Espanya?
Renault és marca francesa i hi ha abundant estoc d'ocasió a França, sovint 5-10% més barat. Coatrucks gestiona la importació intracomunitària: baixa en origen, factura sense IVA (model 349/VIES), homologació reduïda amb COC, taxes DGT i matrícula en 7-15 dies, amb pressupost tancat abans de començar. Verifica que el tacògraf i l'AdBlue estiguin intactes. Per a una sola unitat, l'estalvi sol compensar el tràmit.














































